مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد که تغییرات ناگهانی آب و هوا باعث افزایش گفت‌وگو و آواز‌خواندن بین پرندگان می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی دانمشندان آمریکایی دریافتند که مرغان مقلدی که در مناطقی با آب و هوای غیرقابل پیش‌بینی زندگی می‌کنند آواز‌هایی با جزئیاتی بیشتر می‌خوانند.[اثرات گرمایش جهانی بر روی کره زمین]

ملودی‌های پیچیده‌ای که توسط پرندگان نر برای جذب پرندگان ماده به کار می‌رود یکی از شاخص‌های هوش پرنده‌هاست.

نتایج این مطالعه که در ژورنال Current Biology منتشر شده‌است توضیح می‌دهد که بین آواز خواندن نر‌ها، انتخاب شدن نر‌ها توسط ماده‌ها و توانایی تحمل آب و هوای سخت و غیر قابل پیش‌بینی رابطه‌ای وجود دارد. به این ترتیب ماده‌ها از روی آواز خواندن نر‌ها توانایی آن‌ها برای مقاومت در شرایط سخت آب و هوایی را حدس می‌زنند.[گرمايش زمين، گونه‌هاي گياهي و جانوري را تهديد مي‌كند]

دکتر کارلوس بوترو از مرکز ملی سنتز‌های تکاملی آمریکا، محققی است که انجام این مطالعه را رهبری می‌کند.

او و همکارانش از آوازهای ضبط شده حدود 29 گونه مرغ مقلد، الگوها، تعداد نت‌های مختلف و توانایی آن‌ها
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم دی ۱۳۸۸ساعت 15:47  توسط محمد بیدگلی  | 

 

در يكي از تازه‌ترين تلاش‌هاي صورت گرفته در اين زمينه گروهي از دانشمندان موفق به شناسايي 350 گونه جديد جانوري و گياهي در منطقه هميشه جذاب و مملو از راز هيمالايا شده‌اند. البته شناسايي اين گونه‌ها طي يك دهه گذشته صورت گرفته است و اكنون به دنيا و جامعه علمي و محيط‌زيست آن معرفي شده‌اند. در ميان اين گونه‌هاي جانوري و گياهي از كوچك‌ترين آهوي شناخته شده جهان تا قورباغه پرنده دربرگيرنده طيف گسترده‌اي از جالب توجه‌ترين گونه‌هاي جانوري تازه كشف شده به شمار مي‌آيند. شناسايي اين تعداد گونه ناشناخته دانشمندان را بر آن داشته است تا منطقه هيمالايا را به عنوان غني ترين منطقه زيست‌شناختي جهان عنوان كنند.

شناسايي اين گونه‌هاي جديد گرچه شور و هيجان بي‌سابقه در محافل علمي و بخصوص زيست‌شناسي جهان به راه انداخته است، با‌اين‌حال دانشمندان هشدار مي‌دهند تغييرات جوي و تاثيرات ناميمون آن خطر جدي براي تنوع زيستي و مناطق زندگي اين گونه‌ها به شمار مي‌آيد. سه‌چهارم كشفيات اخير دانشمندان در حد فاصل سال‌هاي 1998 تا 2008 ميلادي صورت گرفته است كه از آن جمله مي‌توان به 21 گونه جديد از گل‌هاي اركيده در رديف گياهان ناشناخته اشاره كرد. اما در رده گونه‌هاي جانوري وضعيت از جذابيت خاصي برخوردار است. طي اين مدت بالغ بر 16 دوزيست‌، 16 خزنده، 14 ماهي و 2 گونه پرنده جديد شناسايي شده‌اند كه البته در كنار 2 گونه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دهم دی ۱۳۸۸ساعت 15:44  توسط محمد بیدگلی  | 

 

در حالی که محیط زیست طبیعی ایران به دلایل گوناگون از جمله محدودیت زیستگاه ها و آلودگی های موجود به شدت در معرض تخریب قرار دارد دولت روسیه از ایران درخواست کرده چند قلاده پلنگ آسیایی که تعداد بسیار معدودی از آن در ایران و آسیا باقی مانده به کشور روسیه بخشیده شود تا از این موجودات ارزشمند زیستی ایران به عنوان سمبل اجرایی مراسم افتتاح المپیک زمستانی 2014 سوچی روسیه استفاده شود!!

به گزارش "تابناک"، اين تقاضا چندي پيش در ديدار یکی از مقامات کشورمان با يوري ترودنيف وزير محيط زيست و منابع طبيعي روسيه مطرح شده است و در پايان اين ديدار قرار شده تا هياتي از كارشناسان محيط زيست روسي براي راه های دریافت پلنگ‌هاي آسيايي، به ايران سفر كند.

در همین حال روسیه جهت جلوگیری از واکنش افکار عمومی مردم ایران ،وعده داده روسیه در حمايت از نسل رو به انقراض پلنگ هاي آسيايي همكاري كرده و راه‌هاي جلوگيري از انقراض كامل آن را می خواهد مورد بررسي قرار دهد!.

این در حالی است که نسل پلنگ آسیایی در قفقاز ،آذربایجان وترکیه منقرض شده و این گونه نادر در


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 16:23  توسط محمد بیدگلی  | 

 

به گزارش واحد مركزي خبر، مسوول محيط طبيعي استان گفت: محيط‌بانان شهرستان راور اين گونه نادر را كه نسل آن در آسيا منقرض شده است در منطقه دربند- يكي از ايستگاه‌هاي 10 گانه يوزپلنگ كشور - از نزديك مشاهده كرده‌اند.

داور پناه افزود: با توجه به اين‌كه نسل يوزپلنگ آسيايي منقرض شده است اين 2 يوزپلنگ را مي‌توان به عنوان يوزپلنگ ايراني معرفي كرد كه آثار آن پيش از اين در منطقه ديده شده بود.

وي گفت: اين گونه يوزپلنگ از نوع گربه‌سانان در هر زايمان 4 تا 5 توله به دنيا مي‌آورد و تا 13 سال عمر مي‌كند و از حيواناتي چون قوچ، ميش، آهو و خرگوش تغذيه مي‌كند.

مسوول محيط طبيعي استان كرمان با تاكيد بر اين‌كه يوزپلنگ حيواني متين و آرام است، تاكيد كرد: اين حيوان خطري براي انسان ندارد و به حيوانات اهلي هم حمله نمي‌كند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 16:20  توسط محمد بیدگلی  | 

 

بر اساس آمار و اطلاعاتی که انجمن جانورشناسی لندن گردآوری کرده است، از سال ۱۹۷۰ تا کنون بین یک چهارم تا یک سوم حیوانات وحشی جهان از میان رفته اند. گزارش این انجمن نشان می دهد که ۲۵ درصد از جمعیت گونه های که در خشکی زندگی می کنند و ۲۸ درصد از جمعیت جانداران دریایی نابود شده است. در این گزارش که "راهنمای کره جانداران" خوانده شده، آمده است که انسانها هر سال حدود یک درصد ازجمعیت دیگر گونه های جانوری را از میان می برند و یکی از بزرگترین نمونه های انقراض نسل به شمار می آید که در شرف وقوع است. آلودگی هوا، کشت و کار، گسترش شهرها و صید و شکار بی رویه از عوامل موثر در این نابودی هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 16:18  توسط محمد بیدگلی  | 

 

تازه ترين بررسي ها نشان مي دهد كه تعداد ببرهاي سيبري در شمال روسيه، به شدت كاهش يافته است.

بنا بر گزارش سازمان حافظت از حيات وحش روسيه، تعداد اين ببرهاي كمياب طي چهار سال گذشته به طرز چشمگيري كم شده است به طور كه در حال حاضر تنها ۵۶ قلاده از اين نوع ببر در جنگل هاي سيبري زندگي مي كند.

علت اصلي اين كاهش، تخريب جنگل ها و رانده شدن اين گربه سان هاي عظيم الجثه از زيست گاه طبيعي خود اعلام شده است.

محققان همچنين معتقدند كه بارش هاي سنگين برف در زمستان سال گذشته مي تواند يكي از علل
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم دی ۱۳۸۸ساعت 16:16  توسط محمد بیدگلی  |