روشهای تاکسیدرمی

                   ۱ ) روش کار با فایبر گلاس

        پوست پرنده که قبلاُ پیکور شده و آماده است روی این قالب کشیده و سپس مونته وحالت داده میشود.

۲ ) روش کار با پوشال

برای کلیه پرندگان قابل استفاده میباشد و یک روش قدیمی میبا شد.روش کار : مطابق و مشابه تنه ( لاشه ) دوکی شکل پرنده که از پوست جدا شده است، یک بدن مصنو عی با پوشال و نخ تهیه می گردد ف سپس پوست پیکور شده را روی این بدن مصنوعی می کشیم و مراحل مونته کردن و حالت دادن انجام می شود.

3 ) روش کار با پنبه

بیشتر برای پرندگان کوچک و متوسط و کمی بزرگ قابل استفاده است یک روش تقریباُ جدیدتر میباشد که احتیاج به تبحر و مهارت بیشتری دارد روش کار : پوست پیکور شده و آماده پرنده را ابتدا سیم گذاری شده و سپس بجای قالب مصنوعی از پنبه استفاده کرده و مراحل مونته کردن و حالت دادن انجام می شود.

4) روش انجماد خشک (Freeze dry)

یک روش بسیار جدید و علمی میباشد ، که هنوز در ایران انجام نگرفته است ، در روش بیشتر برای پرندگان کوچک و متوسط مورد استفاده قرار میگیرد.روش کار : ابتدا نمونه در دستگاههای مخصوص گذاشته و بعد از منجمد ( فریز ) شدن، با کمک تخلیه هوا و ایجاد خلاُ در محفظه دستگاه ، رطوبت نمونه را خارج می نمائیم ، این کار ممکن است چند روز به طول انجامد ، که در طی این زمان باید دائماُ رطوبت نمونه سنجیده شود ، در این روش فقط بجای چشمها از چشم مصنوعی استفاده می شود و بقیه بدن هیچ دستکاری یا تغییری داده نمیشود ، و عیناُ خود بدن پرنده بصورت کاملاُ خشک باقی میماند.

تاکسیدرمی پرندگان

تاکسیدرمی ( Taxidermy) یک واژه یونانی است که از دو قسمت تشکیل شده است ، Taxis = مرتب کردن، Derma = پوست و در کل به معنی مرتب کردن و آراستن پوست اطلاق میشودو در زبان فرانسه به آن آمپایاژ ، به معنی پر کردن بدن پرنده از پوشال گفته میشود، بیشتر در مورد پرندگان بکار میرود ، و به نمونه درست شده آن آمپایه میگویند . 

مراحل کار :

شامل پنج مرحله میباشد

1 - پوست کندن و چربی گیری

  • جدا کردن پوست پرنده به روش صحیح

  • نمک سود کردن پوست با مواد شیمیائی نگهدارنده و ضد آفات، مواد لازم عبارتند از : اسید فرمیک ، اسید سولفوریک ،آلوم کروم ، نمک ، زاج ، فرمالین ، براکس (ناتریون تترا برات ) ، جوش شیرین

  • تمیز کردن پوست که شامل تراش دادن و زدودن مواد غیر پوستی است

  • شستشو با آب ولرم و مواد شوینده نظیر پودر رختشوئی و مایع صابون و ...

و در کل این اعمال موجب حفاظت پوست در مقابل نفوذ باکتریها و آفات می گردد .

2 - قالب گیری و پوست کشی روی قالب

 ساخت چهار چوب بدن پرنده بوسیله سیم و تکمیل قالب با پنبه و پوشال و الیاف دیگر و کشیدن پوست روی قالب.

3 - حالت دادن به پرنده

شکل دادن به نمونه با توجه به حالتهای مختلف پرندگان در طبیعت که معمولاُ نباید بیش از 12 ساعت با مونته کردن پرنده وقفه ایجاد شود.

4 – چشم گزاری

انتخاب چشم مناسب با توجه به شکل ، رنگ و اندازه طبیعی چشم پرنده و قرار دادن آن در جای خود.

5 – ساخت پایه مناسب و نصب پرنده روی آن

ساخت زیستگاه مصنوعی برای قرار گرفتن نمونه در ان با توجه به وضعیت طبیعی و پوشش گیاهی مناسب با زیستگاه پرنده و بالاخره نصب پرنده روی پایه.

برگرفته از سایت:بانگ اطلاعات تنوع محیط زیست

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۶ساعت 12:53  توسط محمد بیدگلی  |